Podstawowe informacje o egzaminie ósmoklasisty zamieszczone są na stronie internetowej https://cke.gov.pl/.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej w następujących terminach: 13 maja 2025 r. (wtorek), godz. 9:00 - język polski 14 maja 2025 r. (środa), godz. 9:00 – matematyka 15 maja 2025 r. (czwartek), godz. 9:00 – język angielski
Czas trwania egzaminu:
j. polski – 120 min, wydłużony czas 180 min
matematyka – 100 min, wydłużony czas 150 min
j. angielski – 90 min, wydłużony czas 135 min
Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość i okazać go w razie potrzeby.
Uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo i losują numery stolików, przy których będą pracować.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: długopis z czarnym tuszem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. Wszystkie rysunki uczniowie wykonują długopisem lub piórem. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników.
Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy ani korzystać z nich w tej sali. Złamanie powyższej zasady będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu.
Uczniowie nie mogą komunikować się z rówieśnikami w trakcie egzaminu i są zobowiązani do samodzielnego rozwiązywania zadań.
W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, zakłócania przebiegu egzaminu, wniesienia do sali egzaminacyjnej materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie dyrektora CKE, egzamin danego ucznia z danego przedmiotu egzaminacyjnego może zostać unieważniony.
W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień, dotyczących zadań egzaminacyjnych.
Uczeń, który jest przewlekle chory, może korzystać w czasie trwania egzaminu ósmoklasisty ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem, że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.
Wyniki egzaminu ósmoklasiści będą mogli poznać w lipcu, wtedy też otrzymają zaświadczenia o wynikach.
Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczenia.
Czego szukasz?
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda